SZLAK WOJCIECHA WEISSA

OGÓLNE INFORMACJE

Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa to propozycja zwiedzania Kalwarii Zebrzydowskiej śladami Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Jest to szlak pieszo-samochodowy, składający się z dwóch pętli. Pętla A przeznaczona dla miłośników spacerów zachęca do wyprawy śladami Wojciecha Weissa po kalwaryjskich dróżkach. Pętla B prowadzi przez mniej znane zakątki Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Zebrzydowic, polecana jest turystom zmotoryzowanym.

Wojciech Weiss (1875-1950)

był wybitnym malarzem i grafikiem, uczniem, profesorem i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie, skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał swoje życie. Drugim miejscem, które nierozerwalnie łączyło się z jego twórczością, była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie szukając chwil odpoczynku od miejskiego gwaru, mieszkał i malował    w domu otoczonym sadem przy ul. Jagiellońskiej. Częstym tematem jego obrazów był klasztor, misteria kalwaryjskie, kolorowe stragany, własny dom mieszkalny i okolice Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wybitną artystką i poetką była żona Wojciecha Weissa używająca pseudonimu artystycznego „Aneri”. Irena z Silberbergerów Weissowa urodziła się w 1888 roku w Łodzi. W 1906 roku opuściła na zawsze rodzinne miasto wyjeżdżając do Warszawy do tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych, później do Monachium, a w końcu do Krakowa, gdzie została uczennicą Wojciecha Weissa. Malowała liczne pejzaże i scenki rodzajowe z Kalwarii i okolic. Jej mozaiki zdobią kościoły w Kalwarii i Zebrzydowicach, a witraż kaplicę cmentarną w Kalwarii.

 

TRASY ZWIEDZANIA

 

Pętla A

Kalwaria Zebrzydowska: Rynek – Klasztor oo. Bernardynów – Ratusz Piłata – Most na Cedronie – Góra Ukrzyżowania

 

Pętla B

Rynek – Dom Rzemiosła – Dom Wojciecha Weissa – Figura św. Floriana – Zebrzydowice – Cmentarz parafialny – Kościół pw. Św. Michała Archanioła – Konwent oo. Bonifratów pw. Św. Floriana – Kalwaria Zebrzydowska