Położenie

Kalwaria Zebrzydowska to miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Położona jest w południowo-zachodniej części Pogórza Wielickiego,
na pograniczu z Beskidem Średnim (zwanym też Makowskim), w kotlinie rzeki Skawinki,u podnóża góry Żar i Lanckorońskiej Góry, na wysokości 335-400 m npm.
W malowniczym otoczeniu miasta przeplatają się wartości krajobrazu naturalnego z kulturowym,co jest głównym walorem tego miejsca.

 

Miasto liczy około 4,5 tysiąca mieszkańców i zajmuje powierzchnię 550 ha.
W skład gminy Kalwaria Zebrzydowska wchodzi natomiast 13 wsi,
o łącznej powierzchni 6, 982 ha, które liczą około 14,5 tysiąca mieszkańców.

 

Miasto stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Przez jego centrum ze wschodu na zachód przebiega trasa Cieszyn-Kraków oraz droga wojewódzka Kalwaria Zebrzydowska-Skawina. Wschodnim obrzeżem miasta prowadzi linia kolejowa z Krakowa do Zakopanego, przy której znajduje się dworzec Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. Druga stacja Kalwaria Zebrzydowska położona jest przy odnodze tej linii, prowadzącej od głównego dworca do Bielska-Białej przez Wadowice i Kęty.

 

W Kalwarii Zebrzydowskiej rozwija się głównie przemysł meblarski i skórzano-obuwniczy z tradycjami sięgającymi XVII wieku. Co roku organizowane się tu słynne Targi Meblowe, na których rzemieślnicy wystawiają własne wyroby.
W ciągu roku czynna jest ekspozycja w dwóch pawilonach Cechu Rzemiosł Różnych, który skupia rzemieślników
z wszystkich branż.

 

Miasteczko znane jest przede wszystkim z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego i Dróżek Kalwaryjskich wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Położenie Kalwarii Zebrzydowskiej w sąsiedztwie papieskich Wadowic oraz w niedalekiej odległości od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach sprawia, że co roku do kalwaryjskiego sanktuarium przybywają rzesze pielgrzymów i pątników z kraju i ze świata. Kalwaria Zebrzydowska tym samym jest jednym z najważniejszych ośrodków ruchu pielgrzymkowego w Polsce.