Odznaka turystyczna Św. Jana Pawła II

02.07.2015

Dzięki porozumieniu Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, instytucji współprowadzonej przez Województwo Małopolskie, z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie powstał Małopolski Szlak Papieski im. Świętego Jana Pawła II. Szlak to propozycja wycieczek ulubionymi trasami górskimi Karola Wojtyły skierowana nie tylko do wytrawnych turystów, ale także rodzin z dziećmi.

Karol Wojtyła znany był z aktywnego spędzania wolnego czasu. Wcześnie odnalazł w sobie miłość do górskich wędrówek. Jako ksiądz i duszpasterz młodzieży akademickiej kontynuował swoje sportowe pasje. Szczególnie bliska była mu turystyka krajoznawcza, dzięki której poznawał ojczystą ziemię, jej kulturę, tradycję i historię.

Odznakę można zdobyć podczas wycieczek Małopolskim Szlakiem Papieskim im. św. Jana Pawła II, trasą główną prowadzącą z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza liczącą w sumie 231 km oraz tzw. wariantami Małopolskiego Szlaku Papieskiego.

Odznaka posiada cztery stopnie:
– żółto-biały
– brązowy
– srebrny
– złoty

 

Zdobycie odznaki zależy od ilości przebytych tras turystycznych. Do wyboru jest dziesięć wariantów tras. Żółto-biała odznaka zostaje przyznana za przejście całej głównej trasy Małopolskiego Szlaku Papieskiego (Kalwaria Zebrzydowska – Stary Sącz), brązowa i srebrna oraz złota za zdobycie analogicznie dwóch, trzech i czterech kolejnych szlaków z proponowanych ich wersji.

 

Odznakę turystyczną Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II przyznaje Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz upoważnione przez niego oddziały PTTK.

Małopolski Szlak Papieski im. Świętego Jana Pawła II został włączony do mapy szlaków turystycznych w Polsce.